Ahir Zaman Fitneleri ve Korunma

Ana Sayfa » Haberler » Ahir Zaman Fitneleri ve Korunma

İslam’a göre Ahir zaman kıyamete yakın bir zamanda yaşanacak bir dönemi ifade eder.Ahir zaman fitnesi demek ise, İslam’ın ön gördüğü tevhit ve istikametin bozulması demektir.Sahabe devrinden başlayıp tabiin ve tabei tabiinden, günümüze kadar gelen zaman içerisinde Müslümanların en fazla çekindikleri, korktukları ve endişe ettikleri durum “Ahir zaman fitnesi” olmuştur.

ahir

Ayet ve hadisler ahir zamanın iki safhalı olduğunu göstermektedir. Birinci devre dünyanın maddi ve manevi sorunlarla dolu olduğu bir dönem; bunun ardından gelecek ikinci devre ise “Altınçağ” olarak adlandırılan, Kuran ahlakının ve her alanda üstün bir refahın yaşanacağı bir çağdır. Dünyanın, Altınçağ’ın sona ermesiyle birlikte çok hızlı bir sosyal çöküş içine girmesiyle de kıyamet saatinin gelişi beklenmektedir.

Ahir zamanda en tehlikeye giren husus iman esaslarıdır.Peygamberimiz , ahir zamanda yayılacak fitne hususunda sıklıkla ümmetini uyarmış,  fitne zamanını ve korunma yollarını haber veren bir hadis–i şerifte salih amel tavsiyesinde bulunmuştur.”Zifiri karanlık bir gecenin parçalarına benzeyen fitneler zuhur etmeden önce Salih ameller işlemede acele edin! Zira o vakit insan, mümin olarak sabahlayıp kâfir olarak akşamlayacak ya da mümin olarak akşamlayıp kâfir olarak sabahlayacak; dinini dünya metaı karşılığında satacaktır”. (Müslim, Sahih, İman, 186; Tirmizi, Sünen, Fiten, 30).

Ahir zaman fitnesinin dehşeti, tehlikeleri, tuzakları;

  1. Ölüm: Anarşi ve yaygın katliamlar neticesinde halkın can güvenliğinin kalmaması ve bunun meydana getirdiği tedirginlik ortamı.
  2. Açlık: Hayat pahalılığı sebebiyle meydana gelen geçim sıkıntısı. Felaketler ve doğal afetler sonucunda kıtlıkların, açlığın artması.
  3. Fitneler: Haramların küçük-büyük herkesin arasında, alabildiğince yaygınlaşması ve teşvik görmesi. Her türlü ahlaksızlığın insanların gözleri önünde yapılması.
  4. Bidatlerin ortaya çıkması: İslam dininde olmadığı halde sonradan ortaya çıkarılan adetlerin dinin esaslarıymış gibi kabul edilmesi.
  5. Din ahlakını anlatma imkanlarının kaybolması: İyiliğin emredilmesi ve kötülüğün engellenmesi, kısacası tebliğ imkanının kaybolması ile meydana gelen boşluk.

Fıkıh kitaplarında ayrıca;

1.      Ahir zamanın dehşeti.

 Yemek yiyenlerin büyük tabağa üşüştükleri gibi, insanların size karşı birleşip üşüşmeleri yakındır. Biri sordu :Acaba o zaman biz sayıca az mı olacağız?”. Peygamberimiz şöyle buyurdu : “Hayır, bilakis siz o zaman sayıca çok olacaksınız. Fakat selin sürüklediği çer çöp gibi olacaksınız. Allah düşmanlarınızın kalbinden sizin korkunuzu çıkaracak, sizin kalplerinize de VEHN sokacak.” “Vehn nedir Ya Resulallah!” denildiğinde de, şöyle buyurdu : “Dünya sevgisi ve ölüm korkusu”.

2.      Ahir zamanda  İdareciler.

Deccaldan önce aldatıcı seneler olacak, yağmur çok yağacak, bitki az olacak. Doğru kimseler yalanlanacak, yalancı  kimseler doğrulanacak. Haine güvenilecek, emin kimse hain sayılacak. Rüveybida söz sahibi olacak.” “Rüveybida nedir Ya Resulallah” diye sordular. Cevaben “Kendisine önem verilmeyen ayak takımından olan kişi.” buyurdu.

3.      Ahir zamanda  kadınlar.

Deccala tabi olanların ekseriyeti kadınlardır.
Deccala tabi olanların ekseriyeti; yahudiler, kadınlar ve bedeviler olacak.


4.     
Ahir zamanda  İktisadi DURUM (helal ve haram.) 

İnsanlara öyle bir zaman gelecek ki kişi elde ettiği malın haramdan mı, yoksa helaldan mı olduğuna dikkat etmeyecek.”
İnsanlara öyle bir zaman gelecek ki : o zamanda (çokça) faiz yiyecekler. İçlerinden faiz yemeyenlere bile mutlaka onun tozundan (buharından) bulaşacak.

5.      Ahir zamanda İlim ve alimler.

İlim kalkacak, cehalet zuhur edecek. İçki içilecek zina yaygınlaşacak.

Ümmetime öyle bir zaman gelecek ki: okuyucular çoğalacak, fakihler azalacak, ilim (ortadan) kalkacak, fitne ve ölümler çoğalacak. Ondan sonra öyle bir zaman gelecek ki : ümmetimden kur’an okuyan kişiler bulunacak (fakat okudukları) boğazlarından geçmeyecek …Sonra bir zaman gelecek ki : Müşrik, Allah hususunda aynı silahla mümine karşı mücadele edecek.

6.      Ahir zamanda dini durum.Abidler.

İnsanlara öyle bir zaman gelecek ki : kişinin imanı gömlek çıkarılır gibi çıkarılacak da o bunun farkına varmayacak.

Ümmetimin sonlarına doğru mescidlerini süsleyip kalplerini harabeye çeviren kavimler zuhur edecek. Onlardan (hiç) biri elbisesine verdiği önemi dinine vermeyecek! Dünyalık yerinde olduktan sonra, artık dinlerine ne olursa olsun aldırmayacaklar.

7.      SAMİMİ MÜSLÜMANLARIN DURUMU

İnsanlara öyle bir zaman gelecek ki ümmetimin o zamanki ihtilafında sünnetime sarılan kıvılcımları avuçlayan gibi olacak.

İnsanlara öyle bir zaman gelir ki ; mümin olan kimse (insanların gözünde) koyunundan daha değersiz olur.
İslam garib olarak başladı; başladığı gibi tekrar garib olacakdır. Ne mutlu o gariblere! 

8.      AHİR ZAMANDA İMAN-KURAN VE SÜNNET

Size 2 şey bıraktım (ki) onlara sarıldığınız müddetçe sapıtmazsınız. (Onlardan biri) Allahın kitabı (diğeri de) Resulünün sünnetidir.

 Allahın rahmeti benim halifelerimin üzerine olsun.” “Ya Resulallah senin halifelerin kimlerdir.”diye soruldu. Peygamberimiz sav de “Sünnetimi ihya edenler, diriltenler ve onu insanlara öğretenlerdir” buyurdu.

9.      Ahir zamanda cemaat.

İsrail oğullarının başına ne geldi ise, hepsi karış karış Ümmetiminde başına gelecek. Hatta onlardan biri aleni olarak annesiyle zina etse ümmetimden de bunu yapan olacak. İsrail oğulları 72 millete ayrıldı. Ümmetim ise 73 millete (fırkaya) ayrılacak. Onlardan  Bir millet (cemaat) hariç hepsi cehennemlikdir.” “Ey Allahın Resulü o (kurtulacak olan fırka) hangisidir?” diye sordular. O da “Benim ve ashabımın yolunda olanlar ” buyurdu.

Çok çetin olan bu zamanları yaşamaya başladık.Her yerde ölüm,haksızlık,adaletsizlik,açlık,aleni fuhuş kol geziyor.

besmele

İmanımızı kaybetmemek ,mümin olarak  huzur-u Rabbe  varmak için ne yapabiliriz;

Kur’an ve sünnete sıkıca sarılmalıyız. Bediüzzaman Said Nursi,  tevhit akidesinin temel referansı İhlas suresi olduğunu söyler.

Deccalın şerrinden korunma noktasında, “Kehf Sûresini okuyan Deccal’ın fitnesinden korunmuş olur “şeklinde rivayetler de vardır.

Büyük Cevşenden Sekine Bölümü: Bu duâ Hazret-i Ali’den (ra) rivayet edilmiştir. Ferd, Hayy, Kayyum, Hakem, Adl ve Kuddûs isimlerini işleyen on dokuz âyet cümlesinden ibarettir. Âyetler on dokuzar harfle alınmıştır. Sekine duâsı Üstad Bedîüzzaman’ın tavsiyesi ile “On dokuz defa okunur.” Üstad Hazretleri tarafından özellikle ahir zaman fitneleri karşısında manevî bir kalkan hükmünde görülmüş ve okunmuştur. Okuyan kimse manevî bir huzur ve sekînet hali bulur, Allah’ın izniyle korku, endişe ve tehlikelerden kurtulur.

 

 

BENZER İÇERİKLER

organize

Cahan,”Ortak Akıl ile Sanayi Bölgemiz Daha da Gelişecek”Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, Uşak Tekstil Organize Sanayi Bölgesi (UOSB)...

usak-universite

UŞAK ÜNİVERSİTESİ ZİRVEYİ ZORLUYOR2006 Yılında kurulmasına rağmen yapmış olduğu atılımlar, fiziksel altyapı...

medical-ramazan

RAMAZANI SAĞLIKLI YAŞAYINSağlıklı bir Ramazan geçirebilmek ve Ramazan sonrası sağlık problemleri ile...

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz


İlgili Terimler : , , , , , , , , ,
organize
Cahan,”Ortak Akıl ile Sanayi Bölgemiz Daha da Gelişecek”Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, Uşak Tekstil Organize Sanayi Bölgesi...
usak-universite
UŞAK ÜNİVERSİTESİ ZİRVEYİ ZORLUYOR2006 Yılında kurulmasına rağmen yapmış olduğu atılımlar, fiziksel altyapı...
medical-ramazan
RAMAZANI SAĞLIKLI YAŞAYINSağlıklı bir Ramazan geçirebilmek ve Ramazan sonrası sağlık problemleri...
ESKUDER
ESKUDER 5. Olağan Genel Kurulu YapıldıEski Uşak Araştırmaları Derneği (ESKUDER) 5. Olağan Genel Kurulu dernek...
halter
ENGELLİLER HALTER TÜRKİYE 3.’SÜ UŞAK’TAN25-27 Mayıs 2016 tarihleri arasında AKSARAY ‘da yapılan Bedensel Engelliler...