Aort Damarı yırtılan hasta anında yapılan operasyonla sağlığına kavuştu

Ana Sayfa » Haberler » Aort Damarı yırtılan hasta anında yapılan operasyonla sağlığına kavuştu

Aort Damarı yırtılan hasta anında yapılan operasyonla sağlığına kavuştu.

Anevrizmayla oluşan aort yırtıkları nedeniyle hastaların %50’si hastaneye yetiştirilemeden hayatını kaybediyor

Aort, kalpten çıkan ve bütün vücuda kanın yayılmasını sağlayan ana damardır. Göğüste veya sırtta ani başlayan ağrılarla kendini gösteren aort damar yırtılmaları, ani kalp krizlerine neden olmaktadır. Bu hastaların çoğu ise 40-60 yaş arası erkeklerdir. Hipertansiyonu ve doğumsal aort damar hastalıkları olanlar da risk altındadır. Yoğun stresli ortamlarda çalışan kişilerde de, aort damar yırtılmalarının meydana gelebilmektedir. Bu durumdaki hastalarda dakikalar içindeki müdahale çok büyük önem taşımaktadır. Zira aort damarı yırtılan hastalarda saatlik ölüm riski %2 dir.

Aort damarı yırtılan Emin Tunç Medical Park Uşak Hastanesinde başarılı ve anında yapılan bir operasyonla sağlığına kavuştu.

Medical Park Uşak Hastanesine, sırt ağrısı, yanma, göğüs de ağrı şikâyetleri ile acil olarak sevk edilen 41yaşındaki Emin Tunç yapılan tetkikler sonucu aort yırtılması yani ‘’aort diseksiyonu’’ teşhisi konulmuştur. Acil olarak müdahalesi yapılan hasta mutlak bir ölüm riskini atlatmış oldu.

Hasta operasyonla mutlak ölümden kurtuluyor

Medical Park Uşak Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Op. Dr. Yusuf Velioğlu yapılan operasyona ilişkin şu bilgileri verdi. ‘’Aort diseksiyonu olan hastalar için saatlik ölüm riski %2’dir,geçen süre çok önemlidir. Yapılan tetkikler sonucu Aort Diseksiyonu teşhisi konulduktan sonra acil olarak çok kısa sürede toplanan ekibimizle 3 saat süren başarılı bir operasyon gerçekleştirdik’’. Aort diseksiyonunun, kontrolsüz yüksek tansiyon ve sigara kullanma başta olmak üzere birçok nedenden kaynaklanabileceğini ifade eden Op. Dr.Yusuf Velioğlu; ‘’Aort Diseksiyonunun en önemli belirtisi şiddetli göğüs ve sırt ağrısıdır. Hasta kısa süre içinde ameliyata alınmasaydı yaşama şansı çok azdı. Hasta hastanemize geldiğinde tansiyon ve nabzı alınamayacak kadar yavaşlamıştı. Hastamızı vakit kaybetmeden bilgisayarlı tomografiye aldık. Tomografide, kalpten çıkan aort damarının yırtılarak sırt bölgesindeki yağ dokusuna doğru kanadığını tespit ettik ve hastayı hızlıca ameliyata aldık. Ameliyat ile hastanın yırtılan aort damarını uygun teknikle yapay damar kullanarak değiştirdik. Şu anda sağlık durumu iyi olan hastamız ameliyattan bir hafta sonra taburcu edilmiştir.

Geçirdiği ameliyattan sonra sağlığına kavuşan Emin Tunç ise , ” Çok ciddi bir tehlike atlattım. Terleme ve göğüs kafesinde sıkıştırma hissi ile başka bir hastaneye başvurdum. Oradan Medical Park Uşak Hastanesine sevk edildim. Eskiden olsa yolda başımıza ne geleceğini bilemeden, büyük illere yönlendirilirdik. Acil durumlarda böylesi donanımlı bir hastanenin Uşak’ta olması bizler için çok büyük bir şans. Sağlığıma kavuşturan önce Allah’a sonra doktorlarım Op. Dr.Yusuf Velioğlu ve ekibine ilgilerini hiçbir zaman esirgemeyen tüm Medical Park çalışanlarına teşekkür ederim” dedi.

Aort damarı nedir ve nasıl yırtılır?
Aort damarı, kalpten çıkan kanı vücuda taşıyan ana atardamardır, kalpten çıkıp göğüste bir kavis çizerek karına geçer, beyne, kol ve bacaklara tüm organlara giden damarlar aort dan çıkar.Aort damarı  3 katmandan oluşur.Aort katmanları kontrolsüz yüksek tansiyon ile zayıflar.Bu zayıflık sonucu ya yırtılma ya balonlaşma meydana gelir.

 Sebepleri Nelerdir?

  • Hipertansiyon
  • Soyaçekim ve bağ dokusu hastalıkları
  • Aort kapaklarının doğumsal olarak darlığı, normalde üç olan aort kapak yaprakçıklarının doğumsal olarak iki olması ve doğumsal aort damarının belli bir bölgede lokal darlığı, özellikle gençlerde diseksiyon görülme sıklığı ile birliktedir.
  • Gebelik de önemli bir faktör.

 

Kendini nasıl belli eder?

Ağrı, özellikle ağrının yırtıcı, batıcı karakterde olması aort diseksiyonunun en yaygın semptomudur. Başka bir özelliği de kaynağından diğer bölgelere, özellikle de aort boyunca yani omuzlara ve de özellikle sırtın ortasına yansıma özelliğidir.

Bayılma, ikinci sıklıkla görülür ve merkez sinir sisteminin geçici kansızlığı ile ilgilidir. Geçici körlük, çeşitli derecelerde yarı-felç veya tam felç olarak ifade edilebilecek sıkıntılar ve hatta derin koma gibi diğer nörolojik belirtiler görülebilir. Ani nefes darlığı ve kanlı balgam çıkarma gibi belirtiler de aort diseksiyonlularda görülebilir.

 

Bu riski artıran faktörler nelerdir?

İleri yaş, damar sertliği ve yüksek kan basıncı riski artıran faktörlerdir. Az sayıda hastada genetik sorun olabilir. Bu hastalarda hastalık genç yaşlarda görülür. Düzenli kontrol, erken tanı ve uygun zamanda uygun tedavi gerekir. Özellikle yüksek kan basıncı ciddi tehlikedir.

 

AORT ANEVRİZMASI RİSKİNE KARŞI DÜZENLİ CHECK UP

Aort anevrizması check up taramaları sonucunda da ortaya çıkabilen çok önemli bir sağlık sorunudur. Göğüs bölgesinde oluşan anevrizmalar, ekokardiyografi, akciğer grafisi ve toraks  tomografisi esnasında belirlenmektedir. Bu tip tetkiklerde aorttaki genişleme saptanabilmektedir. Batın tomografisi ile de karın bölgesindeki aort genişlemeleri tespit edilebilmektedir.

Her iki aort anevrizmasını belirleyecek spesifik testler bulunmadığı için, özellikle yüksek tansiyon ve kolesterol hastalarının 50 yaşından sonra düzenli check up yaptırmaları çok önemlidir. Çünkü genişleme erken safhada tespit edilerek hasta hayati tehlike riski ile karşı karşıya kalmadan, soruna müdahale edilebilir.

 

BENZER İÇERİKLER

cem-unal

Uşak Sağlık İl Müdürü Operasyon GeçirdiUşak Sağlık İl Müdürü Alper Cem Ünal,geçirdiği böbrek taşı rahatsızlığından...

baris-metin

Uşak Tema Vakfı Orman Yangınları Hakkında Açıklama YaptıTema Vakfı Uşak İl Temsilcisi Doç.Dr. Barış Metin,ülkemizde ve şehrimizde...

iftar

Yağmur Altında Binlerle İftar GerçekleştiUşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, Ramazan ayı nedeniyle iftarlara devam ettiklerine...

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz


İlgili Terimler : , , , , , ,
cem-unal
Uşak Sağlık İl Müdürü Operasyon GeçirdiUşak Sağlık İl Müdürü Alper Cem Ünal,geçirdiği böbrek taşı rahatsızlığından...
baris-metin
Uşak Tema Vakfı Orman Yangınları Hakkında Açıklama YaptıTema Vakfı Uşak İl Temsilcisi Doç.Dr. Barış Metin,ülkemizde ve şehrimizde...
iftar
Yağmur Altında Binlerle İftar GerçekleştiUşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, Ramazan ayı nedeniyle iftarlara devam...
usak-universite
UÜ Gıda Mühendisliği Tezli Yüksek Lisans Programı AçıldıUşak Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde Gıda Mühendisliği...
ali-karaoba
CHP Uşak İl Başkanlığından Basın AçıklamasıCHP Uşak İl Başkanı Ali Karaoba bir basın açıklaması yaptı. Karaoba...